Urmas Sisask Jõuluoratoorium
Urmas Sisask Jõuluoratoorium

Urmas Sisask Jõuluoratoorium

Kuupäev: 26.12.2019
Algusaeg: 17:00

Sündmuspaik: Tartu Pauluse kirik


Dirigent Lauri Breede, solistid Karmen Puis ja Simo Breede (Vanemuine). Koorid: Tartu Saksikoor, Tartu Rahvaülikooli segakoor, Laulukoor Tarbatu, Eesti Maaülikooli meeskoor Gaudeamus.

Urmas Sisaski algselt meeskoorile loodud, nüüd ka segakoorile seatud  „Jõuluoratooriumi“ ladinakeelne tekst kirjeldab Jeesuse sündi Luuka Evangeeliumi järgi. Kõik oratooriumi osad on omaette kiidulaulud Jumala poole. Palvetekstid on aga enamjagu pärit liturgilisest missast. Jõuluoratoorium tervikuna on suure rõõmu muusikaline väljendus.

Oratooriumis ei järgi helilooja liturgilisi kaanoneid, otse vastupidi – siin kohtame vihjeid gregoriaanlikust ja baroki stilisatsioonist diskotantsuni välja. Eesmärk on luua üldist jõulurõõmu ja selle teenistusse rakendub ka rütm. Samas on selgesti paigas oratooriumi põhiosad nagu Benedictus, Gloria jt. Kanooniline tekst on ladina-, jutlus eestikeelne. Osi, nende sekka kuuluvatena lühikesi interluudiume on ühtekokku 21, neist mitmed lähevad üle attacca.

Lauri Breede koorid ja Tartu Saksikoori on ammused sõbrad ja kaasteelised, seetõttu on teose saksofonidele seadnud Toomas Peterson.
Jaga ka sõpradega!